Фізичні та хімічні властивості
Аміачна вода - азотне добриво, розчин синтетичного або коксохімічного аміаку у воді. Має вигляд прозорої рідини, іноді жовтуватого відтінку. Водний аміак, як і інші рідкі азотні добрива, застосовують як основне добриво під усі сільськогосподарські культури, а також для підживлення просапних культур під час міжрядного обробітку ґрунту.
Фізичні характеристики
- Густина 18,5-25%-вого розчину - 0,930-0,910 г/см3 за +15°C.
- Парціональний тиск парів аміаку - 0,1 МПа (при +40°C).
- Температура випадання твердої фази - від -31,3 до -53,9°C.
- Аміачна вода містить до 30 % аміаку, тобто 24,6 % азоту і 70 % води. При температурі нижче +21,10°C не підвищує тиск, а при збільшенні температури лише злегка підвищує його.
- Один літр аміачної води важить 888 г і містить 220 г азоту.
Аміак може випаровуватися з аміачної води, чим пояснюється втрата азоту під час перевезення, зберігання і внесення.
Застосування аміачної води
Випускається дві марки аміачної води:А - для різних галузей промисловості
Б - для сільського господарства як азотне добриво
Аміачну воду вносять під зяблеву оранку, а навесні - під передпосівну культивацію, а також для підживлення просапних культур
Поведінка в ґрунті
Під час внесення аміачної води в ґрунт аміак адсорбується ґрунтовими колоїдами, тому його пересування незначне. Згодом аміачний азот нітрифікується, набуває більшого ступеню рухомості та мігрує з ґрунтовим розчиномВнесення аміачної води підвищує кількість ґрунтових мікроорганізмів, оскільки аміак збільшує кількість рослинних решток, якими живляться мікроорганізми. При цьому безпосередньо після внесення добрива в ґрунт у зоні його поширення спостерігається зменшення кількості ґрунтових мікроорганізмів. Після перетворення аміаку на нітрати (це відбувається навесні за шість тижнів) мікроорганізми одразу ж розмножуються в удобреному ґрунті. Аміачна вода вбиває і дощових черв'яків. Однак їхня кількість теж швидко відновлюється і навіть збільшується після перетворення аміаку на нітрати або поглинання його рослинами.
Аміачна вода підкисляє ґрунт. Для нейтралізації 1 ц аміачної води потрібно 0,3-0,4 ц карбонату кальцію.
Застосування на різних типах ґрунтів
Аміачна вода рекомендується до застосування на всіх типах ґрунтів. Висока ефективність добрива спостерігається на важких високогумусованих і добре оброблених ґрунтах, де аміак поглинається краще, ніж на легких ґрунтах, бідних на гумус. Із ґрунтів легкого механічного складу та сухих аміак випаровується швидше.Найбільший ефект від внесення аміачної води спостерігається за одночасного внесення з нею органічних добрив. Не рекомендується вносити аміачні добрива на одній ділянці поспіль кілька років поспіль, оскільки вони посилюють мінералізацію органічної речовини ґрунту, а це призводить до зниження вмісту органіки в ґрунті
На зв'язних ґрунтах аміачну воду рекомендують вносити восени як основне добриво практично під усі культури за температури ґрунту +10°C або навесні перед посівом. На ґрунтах легкого гранулометричного складу аміачну воду вносять навесні
Календар застосування
Квітень | Основне внесення |
Травень | Припосівне внесення |
Червень | Підживлення |
Липень | Підживлення |
Серпень | Підживлення |
Вересень | Основне внесення |
Способи внесення аміачної води
Як і всі рідкі азотні добрива, аміачну воду вносять із глибоким закладенням. Глибина тим більша, чим легший гранулометричний склад ґрунту і вища сухість.Ми рекомендуємо вносити аміачну воду грунтообробною технікою (культиваторами, плугами, тощо), які забезпечують негайне загортання добрива на глибину не менше ніж 10-12 см на важких ґрунтах і 14-18 см на ґрунтах легкого складу. Така глибина оберігає аміак від випаровування. Деякі втрати можливі на сильнокарбонатних ґрунтах із лужною реакцією.
Для такого внесення ми дообладнуємо агрегати електронікою, бочками та виливаючими трубками, після чого ви можете вносити будь-які добрива не використовуючи обприскувач та робити це вдвічі ефективніше. Ознайомитись з модифікаціями можна натиснувши на посилання: ПЕРЕОБЛАДНАННЯ ТЕХНІКИ ПІД ВНЕСЕННЯ РМД ТА КАС
Поверхневе внесення аміачної води, як і її дрібне закладення в сухий верхній шар ґрунту, є неприпустимими.
Не рекомендуємо вносити аміачну воду з поливною водою (фертигація) при поверхневому зрошенні. В цьому разі ґрунт ділянки забезпечується аміаком нерівномірно. Недоліком цього способу є і можливість випаровування великої кількості аміаку в повітря за спекотної, сонячної погоди.
Вплив на сільськогосподарські культури
Аміачна вода є одним з основних джерел азоту для рослин, оскільки рослини найкраще засвоюють нітрати та солі амонію. Аміак з аміачної води легко поглинається ґрунтовими колоїдами, що робить легкодоступними для живлення рослин катіони амонію та нітрат-іони.Внесення аміачної води як основного добрива забезпечує рослини азотом на весь вегетаційний період і, зокрема, на період їх максимального споживання. Це забезпечує одержання високих і стійких урожаїв усіх культур із поліпшеною якістю продукції, а також збереження та відтворення ґрунтової родючості.